Rupi Kaur, 1992’de Hindistan’da doğmuş ancak 4 yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada’ya yerleşmiş. Geldiği bu yeni ülkenin dilini bilmediğinden pek arkadaşı yokmuş, o da resim çizermiş bol bol. Sonralarda arkadaşlarına, çocukluk arkadaşlarına şiir yazmaya başlamış. 20 yaşına geldiğinde yazılarını anonim olarak Tumblr’da paylaşırken, ertesi sene bu yazıları basit illüstrasyonlarla kendi Instagram’ında yayımlamaya başlamış.

Şu an Instagram’da tam 1.5 milyon takipçisi olan Rupi, sayfasında illüstrasyonlarını ve şiirlerini paylaşıyor. Yazılarında cinsel istismar, kadınlık, sevgi, acı, travmalar, iyileşmek gibi konular işleyen Rupi, kendi yaşadığı ve çevresinde yaşanan olaylardan yola çıkarak yazdığını söylüyor. Kendisi geçmişinde iş arkadaşı tarafından tecavüze uğramış ve bu travmayı atlatmak için de yazılara sığınmış. Şimdi yazılarıyla benzer durumdaki kadınlara umut ve destek oluyor.

Rupi Kaur, New York Times Bestseller’ları arasına giren Süt ve Bal isimli bir antoloji yayımladıktan sonra artık feminist hareketin simgelerinden biri haline geldi. Rupi Kaur, şiirlerinde toksik ilişkilerden daha güçlü çıkmayı, özgürleşmeyi anlatırken kadınlara içlerinden geldikleri gibi olmalarını öğütlüyor.
Rupi’nin tüm kadınlara ilham olmasını dileyerek Süt ve Bal’ı öneriyor, instagram’ını da şöyle bırakıyorum. Güçlü kalın.

CategoriesTanıtım

Sen ne düşünüyorsun?