B

Biraz Ders Çalışalım Mı?

Hangimiz Cambridge’te, Harvard’ta, MIT’de okumak istemezdi ki? Eh, tabi bu işler pek kolay değil. Bizler belki böyle muhteşem üniversitelere gitmedik ama şimdi onlar bizi bekliyor!

Bugün sizlere 4 tane çevrimiçi kurs sağlayıcısı önereceğiz. Bunlar Coursera, edX, Udemy, Khan Academy.

Günümüzde pek çok yerde karşılaştığımız sürekli eğitim olayı teknolojinin gelişimiyle de bambaşka bir boyuta atladı ve ortaya MOOC “Massive Open Online Courses” denilen olay çıktı. Bu sisteme destek veren onlarca üniversite ve farklı eğitim kurumu mevcut. Kursların yelpazesi ise inanılmaz geniş.

Bir mühendis için malzeme biliminden, makine öğrenmesine; bir sosyolog için toplum psikolojisinden, kitlesel davranışlara; bir hukukçu için devlet yapılarından, uluslararası hukuka kadar aklınıza gelebilecek her konuyla ilgili bir kurs bulabiliyorsunuz.

Bu kurslar sayesinde ilginiz olan bir konuyla çalışabileceğiniz gibi meslek hayatınızla ilgili kurslara kaydolarak da kendinize bir şeyler katabilmek için güzel bir iş yapmış oluyorsunuz.

Çoğu kurs bu platformlarda ücretsiz olarak sunuluyor. Bir kurs alıyorsunuz ve kurs süresince her hafta videolarla hazırlanmış dersleri takip ediyorsunuz. Kimi kurslar size ödev veriyor, kimileri kursu tamamlamak için başarmanız gereken sınavlar yapıyor. Bu sistemde ücretli olan şey ise onaylanmış sertifika. Eğer süreç sonunda eğer kursu başarıyla tamamlarsanız elde edebileceğiniz sertifika için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ise kursa göre değişkenlik gösteriyor.

MOOC olarak bilinen bu kurslar dünya genelinde oldukça ünlenmiş durumda ve yararlı oldukları konusunda şüphe yok. Sizler de bir göz atın!

Udemy, Coursera, edX, Khan Academy

CategoriesHobi

Sen ne düşünüyorsun?