E

Evimizin Bilim İnsanı DeGrasse Tyson’dan Alıntılar

Birçoğumuzun zaten tanıdığı, tanımasa da simasına aşina olduğu, evimizin bilim insanı Neil DeGrasse Tyson’dan zihin açacak, kafalarda ampuller yakacak alıntılarla geldik bu sefer… Cosmos: Bir Uzay Serüveni ile adını oldukça geniş kitlelere duyuran DeGrasse Tyson, aynı zamanda çok da eğlenceli bir adam… Bakalım neler demiş!

“Evrenin dört ana bileşeni hidrojen, oksijen, karbon, nitrojen. Bunlar aynı zamanda insanı oluşturan dört ana atom. Yani aslında biz evrenin içinde yaşarken, evren de bizim içimizde yaşıyor. (İnsanlar olarak) Özeliz çünkü aynıyız.”

“Yaptığımız ve düşündüğümüz her şey insan beyni tarafından üretiliyor. Ama beynin tam anlamıyla nasıl çalıştığı hala çözülmemiş en büyük sırlardan biri ve sırlarını araştırdıkça daha fazla şaşkınlığa uğruyoruz.”

“Asteroidlerin güzergahı üzerindeyiz. Dinozorların uzay programları yoktu, bu sebeple artık dünyada yoklar. Ama biz hala dünyadayız ve bu konu hakkında bir şeyler yapacak imkanımız var. Galaksinin utanç kaynağı olmak istemiyorum; Bir asteroidin yönünü değiştirme gücüne sahip olmamıza rağmen bunu başaramayıp yok olmak istemiyorum.”

“Her şeyden önce ihtiyacınız olan şey, yaptığınız her neyse ona aşkla bağlı olmak. Yaptığınız şeye o kadar derin bir tutkuyla bağlı olun ki karşınıza engeller çıktığında, yolunuza taş koyulduğunda bunları aşacak enerjiniz olsun.”

“Meraklı olan kimse aptal değildir. Soru sormayan insanlar hayatları boyunca her şeyden bihaber yaşayıp giderler.”

 

 

CategoriesHobi

Sen ne düşünüyorsun?