Y

Yılın Sinema Olayı: Nymphomaniac Türkiye’de!

Nymphomaniac 2013 - Lars von Trier İzle

Tanıtım filminden itibaren heyecanla hakkındaki dedikoduları sizinle paylaştığımız !f İstanbul‘un programı nihayet önceki gün açıklandı. Heyecanla programa dalanların karşılaştığı sürprizlerin en büyüğü ise şüphesiz seks sahneleriyle Danimarka’yı ve sonra da tüm dünya sinemasını yerinden oynatan Lars von Trier’in iki bölümlük epik erotikası “Nymphomaniac” oldu.

Film oldukça uzun ve iki bölüm halinde (1. bölüm 110 ve 2. bölüm 130 dk) olarak özel gösterim programıyla gösterilecek. Ama ardından başlayacak düşünme ve tartışma sürecinin daha uzun olacağı muhakkak. Zira son zamanlarda kısa parçalarının YouTube tarafından engellenmesinden, yönetmenin hard-core yaklaşımına, orgazm temalı afişlerinden, eleştirmenlerin ikiye bölünmesine dek sürekli tartışma konusu oluyor.

Başrolünü Charlotte Gainsburg’un oynadığı Türkçe adı “İtiraf” olarak belirlenen bu kışkırtıcı film, bir seks bağımlısı hakkında. Ancak pek çok eleştirmenin de yazdığı gibi, grafik seks sahnelerine rağmen film aslında erotik değil. Tam tersine kasıtlı biçimde seksi olmayan bir film. Yaratacağı tartışmalar daha ziyade insan doğası, sekse bakışımız ve tabii ki her filmiyle, yaptığı her açıklamayla gündem yaratan yönetmenin kendisi üzerine olacak.

Lars von Trier bu kez ne yapmaya çalıştı? Ürkünç ve büyüleyici dört saatlik bu epik filmde ne demek istiyor? Kafa yorulacak fazlasıyla malzeme var, ona şüpheniz olmasın. Sonuçta Trier’in en karanlık malzemeleri bile gözlerimizi alamadığımız sahnelere çevirmedeki ustalığı tartışılmaz. Kendine has mizah anlayışı da. Film !f İstanbul’daki özel gösterimden sonra bakalım 21 Mart’ta vizyona sansüre uğramadan girebilecek mi? Sorulara cevap arayanlar fragmana bir göz atsın:

CategoriesHaberler

Sen ne düşünüyorsun?