G

Günün Anlam ve Önemine Bu Yakışır!

Yazımıza “eğitim şart” klişesi ile giriş yapıyoruz. Çünkü eğitim denilen şeyin aslında ne derece komplike ve eğitimcilerin ne denli asil bir ideolojiye sahip olmaları gerektiğini derinden biliyoruz. Sonuçta hayatımızın her sahası bir eğitim alanı…

Tüm bunlar aslında eğitim temalı filmlerle zihnimize işlemiş olacak ki, çocukluk dönemlerimizden beri “okul” konseptli filmlere ister istemez ilgi besliyor ve etkisi altında kalıyoruz. (bkz. Hababam Sınıfı)

Bu yazımızda size, bir öğretmen sayesinde bir hayatın bambaşka boyutlara ulaştığı, bir neslin bambaşka bir yeniliğe uzandığı nadide yapımlardan bir kaçını derledik ve “öğretmenler günü” temalı bir seçki hazırladık.

Bu sayede hem evde takıl-film izle eylemini gerçekleştirmiş olmak, hem de hayatımıza dokunarak bugünlerimize katkıda bulunmuş olan tüm eğitimcilerimizi minnetle anmak istedik.

Öyleyse bir kutu peçete edinin ve yad ede ede izleyin efenim.

Detachment (2011)

Henry Barthes (Adrien Brody) öğrencilerin ruhuna dokunup onlara ilham verme yeteneğine sahip bir öğretmendir. Fakat ne yazık ki kadrolu öğretmenler gelene kadar onların yerine yedek öğretmenlik yapmakla sorumludur. Bu sebeple öğrencileri ve çevresindeki diğer eğitimciler ile duygusal bağ kuramaz. Çünkü vakti oldukça kısıtlıdır.

Fakat bir gün Henry kendini karamsarlığın hakim olduğu bir devlet okulunda bulur ve onlarla garip bir iletişim kurmak üzere olduğunu keşfeder.

Good Will Hunting (1997)

Kaybının acısı hala kalbimizde duran efsane oyuncu Robin Williams’ın başrolünde fırtınalar estirdiği bir film daha! Matt Damon ve Ben Affleck (ikisi de henüz çok genç) katkılarıyla etkileyici bir hikaye.

Bir üniversitede hademe olarak çalışan Will Hunting adlı genç, çok zeki ve yeteneklidir. Ayrıca iflah olmaz bir matematik dehasıdır. Fakat eziyet dolu bir geçmişe sahip olan saplantılı bir çocuktur. Derken bir gün Matematik profesörü onu fark eder ve hem eğitmeye hem de terapi etmeye başlar.

3 Idiots (2009)

Acı tatlı ve ilham verici bir hikaye… Başrolde hint fenomenimiz Aamir Khan’ın yer aldığı filmde, üniversiteden arkadaş olan Farhan ve Raju ekibin diğer parçası olan Rancho ile bir araya gelmek isterler ve ona doğru yola koyulurlar.

Fakat 10 sene önce girdikleri bir bahsin konusu açılır ve Rancho’yu ararken henüz bilmedikleri bir sırrın peşinde olduklarından haberleri yoktur.

Coach Carter (2005)

Başarılı bir basketbol oyuncusu olan Ken Carter (Samuel L. Jackson) mezun olduğu liseye basketbol koçluğu yapmaya döner. Tüm kalıpların dışında bir eğitim anlayışına sahip olan fakat oldukça disiplinli ve acımasız olmasıyla yargılanan Koç Carter, aslında akademik olarak ileri görüşe sahip, oldukça hassas ve kendi güçlü eğitim ideolojisini hayata geçirmeye çalışan bir öğretmendir.

Peki eşi benzeri bulunmaz olan bu adam dönemin zorlu şartlarına ve zayıf eğitim sistemine rağmen öğrencilerini hayata kazandırabilecek midir?

CategoriesDosyalar

Sen ne düşünüyorsun?