O

Olimpiyat Tarihinin Az Bilinenleri

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler

16 gün sürecek 2016 Rio Yaz Olimpiyatları devam ediyor! Şanslı azınlık Rio’da, Rio’da bulunma şansı yakalayamayan spor severler ise, olimpiyatları ekrandan takip ediyor. Onlarca spor dalında kıran kırana mücadele yürüten binlerce sporcu, 21 Ağustos’a kadar ter dökecek.

Ama başlıktan da anlayacağınız gibi yazımızın konusu fikstür bilgisi değil. Sizi bu defa olimpiyat tarihinde eğlenceli bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz. İşte karşınızda, olimpiyatların az bilinen gerçekleri!

Çıplak Atletler

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler
Bugün birçoğumuza aykırı veya komik gelebilir ama bu, hakikati değiştirmiyor: İlk olimpiyatların düzenlendiği Antik Yunan’da, atletler müsabakalara çırılçıplak katılırdı! Peki neden? Tarihçilerin bir çoğu, bu kuralın, müsabakaya bulaşabilecek tüm şaibeleri yok etmek için konulduğu görüşünde.

Madalyalara Sanatsal Dokunuş

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler
1900 Paris Olimpiyatları’nda, başarılı olan sporculara madalya yerine tablo verildi! Evet, yanlış okumadınız tablo! Tamam, Paris, kültür-sanatın başkenti olabilir ama sporculara resim hediye etmek bize biraz şark kurnazlığı gibi geldi.

İlk TV Yayını

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler
Berlin 1936’nın, TV’den naklen yayınlanan ilk olimpiyatlar olduğunu biliyor muydunuz? Nazi gölgesi altında gerçekleşen müsabakalar, Almanya için muazzam bir propaganda aracına dönüştürülmüştü. Hitler, bütün dünyanın canlı seyrettiği bir etkinliği ıskalar mıydı hiç?

İlk Şikeler

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler
Olimpiyat ve şike dediğimizde, çoğumuzun aklına doping içeren maddeler gelir. Ama Fred Lorz, St. Louis 1904 Olimpiyatları’nda, şikeye adeta sınıf atlattı! Koştuğu maratonun yarısından
fazlasını otomobille geçtiği ortaya çıkan Amerikalı atlet, elbette diskalifiye edildi!

Olimpiyatlarda Bir Aktör

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler
Meşhur Tarzan filmleriyle yıldızı parlamış Amerikalı aktör Johnny Weissmuller lisanlı bir yüzücüydü! Sporculuğu da en az aktörlüğü kadar iyi olan Weismuller, 1924 ve 1928 Yaz Olimpiyatları’nda, ülkesine altın madalya kazandırmıştı.

Beyaz Hegamonyası Sona Eriyor

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler
İnanması biraz zor ama, siyahi atletler olimpiyatlarda 1960 yılına kadar maraton kazanamadı! Siyahi sporcuların bu makus talihini, 1960 Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Etiyopyalı atlet Abebe Bikila yendi.

En ‘’Doğal’’ Olimpiyat

Olimpiyat Tarihinden İlginç Bilgiler
Olimpiyat parklarını biliriz: Aslında parkla pek ilgisi olmayan, gayet sıkıcı alanlardır. Ama İngilizler 2012 Londra Olimpiyatları’nda olimpiyat parkına yerleştirdikleri 500 kuş ve 150 yarasa yuvasıyla, tam anlamıyla fark yarattılar.

CategoriesSpor

Sen ne düşünüyorsun?