Her derde deva önerilerimizden en organikleriyle karşınızdayız! Yazın şefkatli sıcaklarının etkisindeyken kendi meyve ve sebzelerimizi yetiştirmenin telaşına düştük… Ama bilenler bilir, o dalından kopardığınız tek küçük meyve kadar tatlısı yoktur. Bu zevke sizlerin de ortak olmasını istedik ve birkaç püf noktasıyla balkonda neler yetişir onları yazdık. Hepimiz gaza geldiysek, başlayalım saksıdakilerden bahsetmeye!

Cheseecakelerinizin bir numaralı arkadaşı olacak böğürtlenleri, saksıda yetiştirmek oldukça kolay! Dikensiz bir böğürtlen tohumu tercih ederek başlayabilirsiniz. Meyvemizi yetiştirmenin püf noktası ise, susuz bırakmamak ama çok da sulamamak. Direk güneş göreceği bir yer olmamalı, çünkü yaprakları kurur ve çalıya dönüşebilir… Kısaca kendisini Karadeniz’de hissetmeli o kadar!

Her telefona o çıkıp, her kapıyı o açıyor. Çilek yazın her anında bizden hiçbir nimetini esirgemiyor adeta… Çilekte dikkat etmemiz gereken ilk şey ise tohum. Çünkü ormanları seven de, güneşsiz yapamam diyen de var! Yetiştirirken dikkat etmemiz gereken püf nokta ise meyvelerin toprağa değmeden büyümesi. Eğer ki değerse, ya çürür ya da bol bol kum yeriz…

Balkonunuzda ona bir yer ayırmadan yaza merhaba demeyin! Lezzetli sosların aranan ismi fesleğenin bin bir mahareti var. Fesleğen, ‘‘ben bakamam’’ diyeni bile uğraştırmayan bir bitki. Sizi kokusuyla ferahlatmasının dışında, sivrisineklere karşı da tüm heybetiyle savaş açıyor. Adamsın fesleğen!

Salatalık, domates, sarımsak, taze soğan ve nane de saksı dostu örneklerimizden. Domates isterim derseniz, kendisi gündüz güneşsiz, gece ise serin bir rüzgarsız yapamaz… Ağır toprağı ise hiç sevmez! Nane istiyorum, taze taze koparırım derseniz de dikin gitsin… Oldukça kolay yetişir ancak, olgunlaşanların ⅓ ‘ü toplanmalı ve yayılarak büyümeli ki çoğaldıkça çoğalsın…

Turunçgiller ailesinin en küçük üyesi kumkat seni unuttuk sanma… Baktığında sadece bir meyve değil aynı zamanda bir hisse ortak olmak isteyenlerin büyütebileceği bir mandalina türü diyebiliriz. Sicilya rüzgarlarını buram buram hissettirecek bir meyve o! Yetiştirmek için ise ona limon gibi davranmamız ve soğuklardan korumamız yeterli. Limon isterse, kumkat da ister!

Tabii ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Gerekli koşullar sağlandığında kavun bile bir saksıda yetişebiliyor. İşleri büyütüp bahçelere sığamadığınızda bizleri de unutmazsınız herhalde diyor ve kocaman öpüyoruz!

CategoriesHobi
  1. elif says:

    Özellikle çilek ve böğürtleni deneyeceğim 🙂 Bunların yanında tohumları alınarak maydonoz, roka ve dereotu da yetiştirmek mümkün saksılarda

Sen ne düşünüyorsun?