Phantom 4 Pro - Drone

Droneların bize uçsuz bucaksız bir dünyanın kapılarını araladığı gerçeği gün geçtikçe daha da net bir şekilde görülüyor. Alelade bir hobi kıvamında etrafımızda havalanmaya başlayan dronelar şu an birçok kişi için hobinin ötesine geçti bile.

İlk bakışta lüks tüketim eğlencesi gibi görülen dronelar, artık bir meslek grubu olarak bile kendine yer bulmuş durumda. Örneğin festival fotoğrafçılığında yeni bir çığır açtılar. Hatta sadece o da değil, dev prodüksiyonlardan küçük bütçeli filmlere kadar manzara, festival, spor, vahşi doğa gibi birçok alanda aktif rol oynadılar. Üstelik yapısı gereği bir insandan çok daha fazla açıyı yakalıyor. 🙂

Droneları hobi veya meslek olarak değil, hayatını kolaylaştırmak için içselleştirmiş insanlar da gözlemlenebiliyor. Örneği drone’a tablet bağlayıp evinden pokemon avına çıkan koca yürekli abimizi hangimiz unutabildik ya da drone’u kişisel getir götür işleri için kumanda edenler de teknoloji pragmatiğini zorlamıyor değil. Evet, şu an için lüks tüketim sayılıyor ve evet, insanlar arasında tam olarak yaygın olan bir cihaz değil. Fakat drone’ın büyüme hızına bakılırsa, akıllı telefonların vazgeçilmez olduğu gibi bir anda hayatlarımıza girecek güce sahip bir teknoloji gibi duruyor. Zaten neden olmasın? Cep telefonu da ilk icat edildiğinde lüks tüketim aracıydı.

Phantom 4 Pro - Drone

Son olarak droneların en gözdesi ve son teknoloji Phantom 4 Pro’dan bahsedip konuyu kapatalım. Gerçek bir akıllı drone olan bu cihaz, eski droneların aksine içeriğindeki sinyaller sayesinde çarpmalara karşı kendini koruyor. Hatta dağ, deniz, buzul gibi bölgelerde çekim yapabilmekle kalmıyor, bir tehlike hissettiğinde yeni rota oluşturup kendini güvene alıyor. Kamerası ise tüm detayların bir bir gözler önüne serecek duyarlılıkta. Monitörü ve kumandası üstün bir teknoloji ile tekrardan dizayn edildiği için birçok özelliği hayatı kolaylaştırmaya yönelik. Örneğin yarım saate kadar dayanabilen şarjı buna en büyük örnek. Normalde bir drone’ın şarjı 15 dakika kadar dayanabildiğini göz önüne alırsak, performans iki katına çıkmış demektir.

Önceden de belirttiğimiz gibi dronelar şu an bir lüks tüketim teknolojisi gibi duruyor olabilir fakat evrilmeye devam ediyor ve ileride hayatlarımızda çok daha büyük bir yer kaplayacağına inanıyoruz.

CategoriesHobi

Sen ne düşünüyorsun?