K

Karadeniz’de Atlanmaması Gereken Bir Güzellik!

Şimdi sizlere uzun uzun Karadeniz’in güzelliğini anlatırdık fakat zaten bildiğinize, duyduğunuza eminiz. Bugün sizleri Rize/Çamlıhemşin’deki Pokut yaylasının en sıcak konaklama eviyle, Plato’da Mola ile tanıştıracağız. Konaklama evi diyoruz çünkü burası otel, motel veya pansiyon falan değil, bildiğiniz ev!

Öncelikle şunu belirtelim, Pokut Yaylası’na çıkmak o kadar da kolay değil, sabır isteyen bir iş. Yılların sürücüsü olsanız bile o daracık, taşlı ve kıvrımlı yollardan ortalama bir saat yokuş yukarı çıkmak hem sizi hem de dikkatsiz davranırsanız otomobilinizi yıpratıyor. Gel gelelim Pokut Yaylası’nın çarpıcı güzelliğiyle karşılaştıktan sonra bu yola gerçekten değdiğini anlıyorsunuz.

View this post on Instagram

günaydın halleri🌿

A post shared by PlatodaMola (@platodamola) on

Plato’da Mola ise güzelliğin içindeki güzellik gibi. Aslında otantik bir Karadeniz evi diyebiliriz fakat bir evi ev yapan içinde yaşananlar değil midir? Bizce öyledir. Öncelikle Ahmet Abi, eşi ve kardeşi size gerçekten bir misafirmişsiniz gibi davranıyor. Sanki bir ticarethane değil de gerçekten bir akrabanızı ziyaret etmişsiniz hissiyatına kapılıyorsunuz. Muhabbetleri, yaklaşımları çok doğal ve içten. Yan komşu Firdevs Hanım ise tam bir Karadeniz kadını. Zaten oralarda doğup büyümüş.

Gelelim yemek kısmına. Eşi, kardeşi ve Ahmet Abi o kadar güzel yöresel yemekler yapıyorlar ki yedikçe yiyesiniz geliyor. Pazı sarmasından tutun muhlamaya, mısır ekmeğine kadar Karadeniz yöresine ait ne varsa mutfakta muntazam bir şekilde hazırlanıp önünüze geliyor. Keza kahvaltıları da harika. Doğal inek sütünden yapılan peynirler, kaymak, envai çeşit reçel… Ahmet Abi yayladan çiçekler toplayıp masayı süslüyor erkenden.

Biz anlata anlata bitiremeyiz Pokut Yaylası ve Plato’da Mola’yı. Siz iyisi mi sevdiğiniz mevsimde bir uğrayın oraya. Çok önemli bir detay daha var! Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

 

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?