R

Retro Nasıl Bu Hale Geldi?

Malum oyun teknolojisi almış başını gidiyor ve oyun yapımcıları sürekli yapay zeka çalışmalarında gerçeklerle yarışır seviyede oyunlar ortaya çıkarmanın peşinde! Bir yandan da bunun tam tersi bir akım altın çağını yaşamaya başladı; “retro oyun dünyası!” İşte biz bugün sizlere o dünyanın nasıl bu hale geldiğinden bahsedeceğiz…

80’ler-90’lar çocuklarının deneyimlediği, ülkemizde genel olarak ‘atari’ adıyla bilinen 8bit- 16bit -32bit oyun konsolları, bugünlerde Nintendo, Sega ve Sony gibi firmaların gündeminin tam ortasında! Aslında mevzu tam da şöyle başladı… Zamanında oyun dünyasına yön veren Segave Atari, eski konsollarının oyun gömülü modern versiyonlarını oyun sevenlerin beğenisine sundu! Fakat bu retro cihazların yükselişini Nintendo firmasına kaptırmaya engel olamadı.

Dünyada belki de retro oyun denince akla gelen ilk marka olan Nintendo, geçtiğimiz 2 senede eski oyun konsolları Nesve Snes’in yüksek kalitede görüntü çıktısı verebilen versiyonu, Nintendo Classic Mini serilerini piyasaya çıkarıp bu akımı epey harladı. İki cihazın da ilk partisi kısa sürede tükenip karaborsada uçuk fiyatlara alıcı bulurken, daha sonra Nintendo biraz daha büyük ölçekli bir üretim ile oyun sevenleri tümden izdihama sürükledi.

Yeni nesil konsollar arasında belki de en başarılısı olan PlayStation markasının sahibi Sony ise bu akımı kaçırmamak için geçtiğimiz ay önemli bir duyuru yayınlayıp, PlayStation 1’in mini bir versiyonunu 3 Aralık’ta piyasaya salacağını açıkladı! İçinde en sevilen 20 PlayStation 1 oyununun entegre şekilde yer alacağı konsol yurt dışında 99.9$’dan satışa girecek. Ülkemiz için durum tabii ki belirsiz ve vahim…,

Sonuç olarak günün sonunda gönül rahatlığı ile şunu diyebiliriz ki; oyun sevenlerin iştah kabartan ilgisi, retro konsolların modernize hallerinin devamının geleceğini bizlere %100 kanıtlıyor! Öyleyse geçmişten bugüne yansıyan gelişmeleri heyecanla beklemek boynumuzun borcudur.

CategoriesOyunlar

Sen ne düşünüyorsun?