Robot Savaşları

Yakın geçmişe kadar robotlar sadece bilim kurgu ve fantezi öğeleriydi. Ancak hayal ediyorduk, filmlerde izliyorduk. Artık teknolojinin gözle görülür etkisiyle basit makinelerden robot endüstrisine uzanan yol gittikçe ilerleme kaydediyor. Robotlardan harika işler çıkıyor ortaya. Birçok alanda kullanılıyorlar. Özellikle iş amaçlı kullanılsalar da biraz da eğlence sektörüne hizmet etmesinler mi? Küçükken hayalini kurduğumuz sahnelere biraz daha yaklaşmayalım mı? Tabii ki robotların eğlence sektörüne girmesi de kaçınılmaz bir şeydi.

Gelelim robotların eğlence sektöründeki yerine. Kısaca bir anlatacak olursak şöyle ki, amatör veya profesyonel takımlardan oluşan bir turnuva düşünün. Bu takımlar türlü türlü malzemelerden, farklı boyutlarda, farklı silah araç dinamiklerine sahip robotlar ortaya çıkartıyor. Aslına bakarsanız artık boyutlar pek bir şey ifade etmiyor. Kullanım kolaylığı ve üzerine yerleştireceğiniz saldırı mekanizması tam tabiriyle ‘game-changer’ özelliği. Turnuvada ise bu takımların uzaktan kontrolleri ile tuzaklı bir saha üzerinde robotlarının savaşmalarını izliyoruz. Yeterince heyecanlı değil mi? Bu tarz turnuvalar sayesinde robot teknolojisi için yeni fikirlerin gelişmesi de engellenemez.

Robot Savaşları

En başından Amerika’da başlayan bu etkinlikler, ülkemizde de üniversiteler sayesinde gelişiyor. Çoğu okulun kendi turnuvası mevcut. Amerika’da Battle Bots adlı programı Youtube üzerinden takip edebilir veya Türkiye’de TLC’de yayınlanan Robot Savaşları’nı izleyebilirsiniz. İsterseniz seyirci olarak katılım gösterebilirsiniz ki izlemesi çok keyifli, son olarak kendi takımınızı kurmak ve bu heyecana dahil olmak da bir tercih tabii!

CategoriesSpor

Sen ne düşünüyorsun?