R

Romantik Hareket Engellenemez!

Romantik Hareket Seks, Alışveriş ve Roman

Kitap okuma ile ilgili zaman zaman ara dönemler yaşıyor ve süregiden yeni kitap trafiğine ara verip, eski okuduklarımdan bir şeyleri raftan indiriyor ve yeniden göz atıyorum. Böylece hem biraz okuma aktivitemi rahatlatıyor hem de ilk okuduğumda gözden kaçmış veya unutulmuş bazı satırları yeniden keşfediyorum. Bugünlerde ilk okuduğumda “yeni bir keşif” olarak beni heyecanlandıran bir romanı yeniden okuyorum: Romantik Hareket: Seks, Alışveriş ve Roman.

Alain de Botton‘un yazdığı ve ilk çıktığında oldukça ses getiren bu roman, alışageldiğiniz tür veya tarzlardan biraz farklı. O yüzden ismine bakıp aldanmayın. Ne bir aşk romanı, ne bir piskolojik veya sosyolojik analiz, ne de reklamcılık veya pazarlama kitabı. Belki de hepsi olabilir ama bu saydıklarımdan sadece biri olmadığına emin olabilirsiniz.

Alain de Botton, basit bir anlatıma derin anlamlar ve çıkarımlar yükleyebilen, günümüz insanının sürekli içinde yuvarlandığı karmaşık konulara sadelik konforu kazandıran ve eğlenceli bir şekilde sunan sunan bir yazar. Statü Endişesi, Aşk Üzerine, Felsefenin Tesellisi, Seyahat Sanatı, gibi kitaplarında analizlerini, roman kahramanlarını bir kenara bırakıp okuyucu ile yaptıgı sohbetleri vasıtasıyla yapıyor. Bu da klasik roman okuyucusunun hiç alışık olmadığı bir tarz.

Başlangıçta bunu biraz hafife alıyorsunuz ama sayfalar ilerledikçe, felsefe ve psikanalizden bolca faydalanarak insan hayatının en basit, sıradan hatta iğrenç detaylarını bulup size gösterme mahareti yüzünüze çarpıyor ve derin bir saygıyla kabullenmek zorunda kalıyorsunuz. Sanırım bu nedenle onun romanlarındaki kahramanları kendinize çok yakın buluyor ve onları anları anladığınızı hissediyorsunuz.

Kitapta Alain de Botton yukarıda anlattığım tarzını bir adım öteye taşıyor ve yan desteklerle iyice zenginleştiriyor. Kent insanının günlük yaşam, karşı cinsle ilişkiler, iş, alışveriş, sosyal hayat, seyahat gibi konularda yaşadıklarını basit bir şekilde formüle ediyor ve ilginç bir şekilde kağıda döküyor. Roman boyunca yer yer bazı çizim ve şemalar, resimler ve Descartes, Platon, Aretha Franklin, Flaubert gibi bir çok yazar ve filizofun düşünceleri eşliğinde ilginç bir aşk ilişkisini izliyoruz.

Romantik Hareket ince zeka işi saptamalarıyla, eğlenceli anlatımıyla ve hissedebileceğiniz kadar güçlü sezgi örnekleri ile dolu bir roman. Size de tavsiye ederim.

Categoriesİnceleme
  1. fundalina says:

    Alain de Botton çok sevdiğim bir yazar. Romantik Hareket bir çırpıda okunuyor 🙂 Yazarın tüm kitaplarını okudum Mutluluğum Mimarisi ile Öp ve Anlar favori kitaplarım ^^

Sen ne düşünüyorsun?