Özpetek’in İstanbul Kırmızısı

Rosso İstanbul - Ferzan Özpetek - Kitap

Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in ‘Rosso İstanbul’, Türkçesi ile ‘İstanbul Kırmızısı’ adını verdiği ilk romanı Kasım ayında İtalya’daki raflarda yerini aldı.

Ferzan Özpetek, Rosso İstanbul romanında İtalya’da yaşayan ve 3-4 günlüğüne İstanbul’a annesinin yanına tatile gidip 1 ay dönemeyen bir yönetmenin hikayesini anlatıyor.
Çoğunlukla günümüz zaman diliminde geçen ve gerçek ile kurgu arasında gidip gelen olaylar Ferzan Özpetik’in kendi dünyasına da ışık tutuyor.

Ünlü yönetmen kitabına neden Rosso İstanbul adını verdiğini şöyle anlatıyor:

[quote_box_center]“Kitabın ismi annemin benden istediği kırmızı ojeden geliyor. Ama aslında içinde bir sürü kırmızılar var. Kitabı okuyanların içinde bulacağı kırmızılar bunlar. Kitabı yazarken bu arada Gezi olayları oldu mesela ve orada kırmızılı kadın vardı. Bir de İstanbul’da benim evimden gördüğüm İstanbul’un mavi ile kırmızıya karışan bir gökyüzü vardır. Aslında İstanbul’u hep mavi olarak düşünürüz. O kırmızının, o gökyüzüne karışması benim çok hoşuma gider hep.”[/quote_box_center]

Kapağında Özpetek’in annesinin fotoğrafının yer aldığı ‘İstanbul Kırmızısı’ kitabı Ocak ayında İstanbul’da da yayımlanıyor olacak.

CategoriesTanıtım

Sen ne düşünüyorsun?