R

Renklerle Renksizliği Anlatmak

Sadık Bey - Pınar Kür

Halit Ziya’nın romanı Mai ve Siyah’ı hatırlayanlar vardır. Küçük hesaplar peşinde koşan ve şair olma hayallerinden vazgeçen, romanın sonunda da şiirlerini yakıp annesine sığınarak uzaklara yelken açan Ahmet Cemil’in ruh hali… Pınar Kür’ün Sadık Bey’i tıpkı Ahmet Cemil’in beyaz yakalı varyantı gibi. Sadık Bey için aynı küçük hesapların, aynı iç sorgulamaların modern insana (beyaz yakalıya) uyarlanmış versiyonu diyebiliriz.

Roman teknikleri kusursuz, zaman içerisinde yolculuk yapıyoruz yazar ile beraber. İlk gençlik yıllarından orta yaşlarına kadar ana karakteri gözlemliyoruz. İçindeki ateşin nasıl söndüğünü, nasıl kendi hayatından vazgeçtiğini gösteriyor Pınar Kür bize.

Sadık Bey orta yaşlı, yüksek gelirli orta sınıf bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın ilk bölümlerinde, sıradanlığı ile resmediliyor. Odası, iş yerinin atmosferi, mesai yaparak trafiğin sakinleşmesini bekleyen çalışanlar, sekreterine hitap ediş tarzı… Minik minik ayrıntılarla okuyucuya Sadık Bey’in tipikliğini anlatıyor. Küçük detaylarla Sadık Bey büyük bir boşluk oluyor sanki. İlk bölümde kızı ile yaptığı telefon konuşması, onun değer yargılarının pragmatikliğini vurguluyor mesela.

Ben merkezci bir hayat yaşamasına rağmen benliğini bulamamış bir adam Sadık Bey. Gözünde büyüttüğü engellerle bulanıklaştırdığı zihni, onun hiçbir zaman gerçekleri net bir şekilde görmesine izin vermemiş. Hayatını adayarak peşinde koşması gereken tutkularını memur zihniyeti ve garantici fikirleriyle parmaklıklar ardına atmış ve bilinçaltının en derin odalarında kilitlemiş. Orta yaşlarına geldiğinde ise bilinçaltı onunla hiç beklemediği anda hesaplaşıyor.

Sadık beyaz yakalı, Sadık baba, Sadık dede, çapkın ve gençken yakışıklı olan, korkak, ürkek fakat bir o kadar yüksek egolu. 50 yaşına kadar aldığı kararlar ve yaşadığı hayat yüzünden kendinden nefret etme noktasına gelen, yaşadığı gerçeklerin aslında farklı bir oyun olduğu ile yüzleşen Sadık Bey’in hikayesi aslında Ahmet Cemil’in 1800’lü yılların başında yaşadığı sıkışmışlık ile aynı. Form değişiyor ama zihniyet değişmiyor. Mai ve Siyah – hayal ve hakikat çatışması Şayir Sadık’tan Sadık Bey yaratıyor.

#pınarkür #sadıkbey

A post shared by Helin Zeynep Kalın (@hellozeyno) on

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?