İzlanda Edebiyatıyla Buradan Tanışın

Salka Valka - Halldór Laxness

İzlanda edebiyatına balıklama dalmak isteyenlere, ülke edebiyatının yapı taşlarından Halldór K. Laxness’i önereceğiz. Reykjavík’li Laxness, 1902 – 1998 yılları arasında yaşamış, bir asırlık ömrüne 50’den fazla eser sığdırmış kült sosyalist yazarlardan. Ülkemizde olmasa da, dünyada, Nobel ödülüne layık görülen ‘Salka Valka’ adlı romanıyla biliniyor. Dünya edebiyatında yer etmiş başlıca 5 yapıtı daha var fakat; biz sizlere bugün Salka Valka’dan bahsedeceğiz.

1931’de yayımlanmasına rağmen 1955’te Nobel ödülü alan Salka Valka’da yalnızlık, umutsuzluk ve yoksullukla baş etmeye çalışan Sigurlina ve kızı Salka anlatılıyor. Hizmetçilik yaptığı evli adamdan hamile kalan Sigurlina’nın elinde yalnızca bu ilişkiden doğan kızı Salka vardır. Yeni bir hayat umuduyla kızını alıp güneye, Reykjavík’e doğru yola çıkar fakat mola vermek için durdukları Oseyri’den, yoksulluk yüzünden ayrılamazlar. Sigurlina’nın burada tanıştığı sevgilisinin Salka’ya tecavüzü ve bunun üzerine, üvey kardeşinin kendisinden bağımsız ölümü; her şey Salka’yı hayatın dışına iter ancak onun gücünü kıramaz.

Küçük bir balıkçı kasabası olan Oseyri, ahlâk anlayışları çökmüş, ama dinî duygularla şişirilmiş balıkçılarla doludur. Roman birinci dünya savaşının olduğu dönemleri yansıtır. Salka, o dönemler için bir temsil gibidir. Umut içinde çırpınırken, attığı her kulaç onu geriye iter, ama pes ettiremez. Romanda, Oseyri ve karakterler üzerinden kapitalizm, sosyalizm, sendikalaşma, bolşevizm ve savaşlar sorgulanır. Mehtap Gün Ayral’ın, Yordam Kitap etiketiyle İngilizce’den çevirdiği Salka Valka, daha fazla gecikmeden tanışmanız gereken bir başyapıt.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?