Şehvet, Ölüm ve İktidarın Ahengi

Vera'nın Öpücüğü - Kitap

Finlandiya doğumlu Riitta Cankoçak, Türkçe öğrenip de yazdığı şiir kitaplarından sonra ilk öykü kitabı Vera’nın Öpücüğü ile karşıma çıkınca bu tutkulu kadına ister istemez bir şans vermek istedim. İyi de yapmışım. Öykünün kendine has yumuşak sıradanlığı içinde sizi ters köşeye yatırıp sıradışı konularla yüzleştiren bir kitap var karşımızda.

Kitapta bir yabancının sonradan sahiplendiği yeni memleketine ve kültüre bakışını kullandığı metaforlar eşliğinde keyifle izliyorsunuz. Aynı zamanda sistemin, kültürün ve yerleşik düzenin doğaya ve insana çarpık bakışlarını keşfediyorsunuz.

Daha ilk öyküsündeki iki kızın arasındaki aşk duygusundan, bir porno kulüp çalışanının yaşamındaki ilginç detaylara, iki sevgiliye sahip olan Anna’nın öyküsünden, “Kuma” olan iki kadına dek cinsellik ve ona bakışımızın doğal olmayışına yaptığı dokunuşlar hayli etkileyici.

Yazar, gündelik faşizmin ve diğer zindanlarımızın insan, toplum, zaman ve yaşama karşı yarattığı paradoksları gözlerimizin önüne seriyor. Şehvet, şiddet, ölüm, sadakat gibi hepimiz için derin olan duyguların penceresinden hayata ilginç bir bakış atıyor.

Türkiye’ye 1996 yılında eşiyle, bir yelken macerasının sonucu gelen Riitta Cankoçak, Türkçe’yi o kadar sevmiş ki şiirlerini Türkçe yazmaya başlamış. Bu peri masalı öyküsünü çok garipsemiş olmalıyım ki şimdiye dek şiire olan sevgime rağmen kitaplarından uzak durmuştum. Şimdi ise bu ısrarını bir öykü kitabıyla taçlandırmış gözüküyor. Üstelik beklemediğiniz bir şekilde harika ve ilginç üslubuyla.

Şiire karşı yakınlığınız varsa önceki kitapları Göçmen Kuş ve Hurilere Mektuplar’a da bir göz atın derim.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?