İletişimde Öncü: Rosenberg

Kişisel gelişimimizi bir kitaba sığdırmaya çalışmak bazen gülünç olabiliyor. Ama iyi örneklerini de es geçmemek lazım. İç huzuru bulduran, hayatı az biraz çözdüren her türlü gelişmeye biz yeşil ışığız!

Dünyada her yıl binlerce insanın üzerine eğitim aldığı Şiddetsiz İletişim’i duymuş muydunuz? Marshall B. Rosenberg’in öncülük ettiği bu iletişim şekli önüne insan kata kata günlük hayata sızmaya devam ediyor. Şiddetin temellerini ve insanoğlunun özünde barışçıl bir yapıya sahip olduğunu anlatarak başlıyor gelişim adımları. Barışçıl bir düşünce yapısını bizlere aktarmayı hedefliyor.

Açıklamalarında “ Yaptıklarımızın veya söylediklerimizin arkasındaki ihtiyaçlarımızı açığa çıkararak düşmanlıkları azaltır, yaraları iyileştirir ve kişisel ve profesyonel ilişkilerimizi güçlendirmemize yardım eder” diyerek durumu anlamamızda bir nebze yardımcı oluyor.

Şiddetsiz iletişim dikkatimizi vermemiz gereken 4 alan şöyle, Gözlem, Duygular, İhtiyaçlar, Rica/İstek. Örneğin, ihtiyaçlarımızın karşılanmadığı zaman duyguların ortaya çıktığı bilgisi oldukça ilginç bir aydınlanma yaşatabiliyor.

Dünyada bir çok şirkette, dersliklerde, arabuluculuk merkezlerinde ve hapishanelerde verilen eğitimlerine siz de dahil olmak isterseniz, başlangıç olarak Rosenberg’in Şiddetsiz İletişim kitabını okuyarak öğrenmenin ilk adımını atmış olabilirsiniz. Kitabı okuduktan sonra gelen rahatlama ile sonrası da gelir diye ümit ediyoruz. Deneyimlerinizi paylaşmayı unutmayın! Bu arada dilerseniz şuradan da göz atabilirsiniz.

Şiddetsiz iletişimli günleriniz bol olsun!

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?