İktidar ve Güç Savaşlarının Yaşı Yoktur

William Golding

1954 yılında Nobel Edebiyat Ödüllü İngiliz şair ve yazar William Golding’in kaleme aldığı Sineklerin Tanrısı, sürükleyici ve edebi bir alegorik roman olarak dikkat çekiyor.

Bir dönem ülkemizde okul müfredatında bir parçası İngilizce okuma dersinde okutulan kitap, atom savaşı sırasında ıssız bir adaya düşen bir grup genç çocuğun burada medeniyetten uzakta, insanın temelinde var olan korkunç gerçeklerle tanışıp yüzleşmelerini konu ele alıyor.

Yaş aralıkları belirtilmeyen bir grup çocuğa zamanla başka gruplar da katılınca kalabalıklaşan güruh içerisinde bir lider seçme ihtiyacı doğar ve ortak bir kararla lider seçilir. Sayıları her geçen gün artan toplulukta tek lider ihtyaçları gidermez ve iş bölümü yapılması için birden çok lider seçilir ve fakat bu sefer de ayrımcılık, statü merakı ve üstünlük savaşları başlar.

Sineklerin Tanrısı liderlik savaşının insanların doğal yapısında olduğunu ve bunu kazanmak için de dost kazanma ve düşman kaybetme hatta gerekirse yok etme gibi yollara başvurulabileceğini gösteren bir roman. William Golding, farklı topluluk oluşturmanın temelinde insanın en derinlerinde saklı pırıltıları ve kötülükleri meydana çıkarma uğraşındaki insanları ustaca betimliyor.

CategoriesTanıtım

Sen ne düşünüyorsun?