Tanrılar Zar Attığında - Andre Alexis

Çağdaş Yunan Mitolojisi ile tanışmaya ne dersiniz? Mitlerin, mitolojilerin ve Yunan Tanrılarının bir barda içerek sarhoş olduğu cinsten bir hikayeler bunlar. Belki de böyle bir mitoloji mümkündü ne dersiniz? Roma’da meydanlarda nutuk çekmek yerine barlarda bira içmek gelenek olsaydı neden olmasındı? 🙂

Her neyse kitaba dönelim. Tanrılar Zar Attığında, Andre Alexis’in eşsiz zihninin karşı konulmaz bir ürünü. Apollo ve Hermes bir barda içerken birbirleri ile iddialaşırlar. İddianın konusu şudur: Eğer hayvanlara da insanlar gibi akıl verseydik nasıl olurdu? Sonrasında bir veteriner kliğine girip test etmek isterler ve oradaki köpeklere akıl verirler.

Köpeklerin varoluşsal krizleri, arayışları, sevgi dilleri bambaşka bir post modern sorgulama yaratıyor aslında. İronik ve okumaya değer bir yapım Tanrılar Zar Attığında. Üstelik bir o kadar da akıcı bir dile sahip.

şahane kalemiyle tanıttı kitabımızı Posta Kitap Eki'nde ♥ @Regrann from @beyazkadin.cataldilli – "Köpek sahipleri bilir. Yalnızca ekmek almaya bile gitseniz döndüğünüzde sanki yıllardır ortadan kaybolmuşsunuz da geri dönmüşsünüz heyecanıyla karşılanırsınız. Onları sonsuza dek terk ettiğinizi düşündüklerinden mi dönüşünüzde mutlu olurlar, yoksa dünyada hiçbir canlının sizi sevemeyeceği kadar sevdiklerinden mi ya da belki de siz olmayınca zaman kavramının yavaşlamasıyla çılgına döndüklerinden mi? Bu sonuncusu eminim çoğu köpek sahibi için saçma ya da öngörülmemiş. Ama Andre Alexis için değil. Zira “Tanrılar Zar Attığında”nın 15 köpeği bir iddia uğruna tıpkı sizin gibi düşünecek insan bilincine sahip olarak yaşamlarına devam etmek zorunda." **** "Alexis insanı insan yapan her şeyi tek tek yüzüne çarparak nefret duymanıza sebep oluyor. Doğaya vahşi denmesine son derece karşı olan biri olarak insanın vahşiliğini ince gören bir hikâye ile karşı karşıya kaldığınızı söyleyebilirim. Peki Apollo kazanacak mı? Köpeklerden biri bile mutlu ölmeyi başarabilecek mi? Peki mutlu bir hayat mı mutlu bir ölüm anı mı gerçek olan? Sahi mutlu ölüm anı diye bir şey var mı? Size elbette bunun cevabını verip tadını kaçırmayacağım. Sadece şunu söyleyebilirim, empati kurmayı başaranlar ve umudunu asla yitirmeyenler işte onlar galip gelebilir." Çok ince görmüş Alexis… Geçenlerde Posta kitap ekine yazmıştım ama kaçırdım yayınlanma zamanını tadımlık niyetine… Yıl bitmeden okuyun bea listesinden ?

A post shared by Nora Kitap (@norakitap) on

CategoriesTanıtım

Sen ne düşünüyorsun?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.