Pek kıymetli Gerekeni Yap okuyucuları, biliyoruz ki yıllardır İstanbul’un hengamesinde didinip duruyorsunuz. Bazen sıkılıyor ama gene de çok seviyor, ayrılınca da hemen özlüyorsunuz. Nereden mi biliyoruz? Çünkü aynı duyguları biz de sizinle paylaşıyoruz. O sebeple bu yazımızda, kendimize kalan minnoş zamanlarda İstanbul’un tadını çıkarmanın kestirme yollarını ele alalım istedik.

Peki neden Tatavla rehberi? gibisine soracak olursanız, Tatavla yani nam-ı diğer Kurtuluş semti aslında 500 yıllık tarihiyle hem küçük ama önemli bir yer tutuyor hem de şehrin çok kültürlü yerleşkelerinin başında geliyor. Ondandır ki oraları keşfedin, zengin tarihine kapılın ve gününüzü gün edin istiyoruz. Tatavla keşfine hemen başlamanız için 4 mekan önerisi bizden geliyor… Gerisi sizde!

Uzman Mezeci: Tuşba

İlk mekanımız meze konusunda arayışı olanlar, damağına uygun mezeyi bulamayanlar, sınırlı seçeneklerden sıkılanlar ve hakiki lezzetin peşinden koşanlar için geliyor. Tuşba adı üstünde uzman mezecilerden biri. Uzman olması bir yana köklü ve tarihi bir yer…

1968 yılından beri meze, içki ve sofra geleneğini devam ettirmiş olan Tuşba’yı gelecekte kimin devralacağı bütünüyle belirsiz. O sebeple nesli tükenmeden uğrayıp bu işin adabını usta ellerden bir görün isteriz.

Fill Coffee Shop

Tatavla rehberi derken kahve tutkunlarını boş geçmiyoruz tabi ki… Fill Coffee Shop oralara yolunuz düşerse diye değil oralara yolunuz düşsün diye yapılmış minnoş bir mekan. Tarihi ve eski bir mekan değil hatta aksine oldukça yeni bir yer ve dekoruyla samimiyetini belli ediyor zaten. Açıldığı zamandan beri Kurtuluş civarında yaşayanların ikinci evi haline gelen Fill Coffee’de kahveler oldukça leziz, tatlıları soracak olursanız onlar da insana diyet yaktıracak cinsten…

“Danish” Bir Mekan: Oplevelse

Danca’da deneyim manasına geliyor Oplevelse, tahmin edeceğiniz gibi buranın yaratıcıları bir zamanlar oralarda yaşamış ve hala gidip geliyorlar vakit buldukça, pek bir tatlı olmalarının yanı sıra kendi gibi mekanları da insana tebessüm ettiriyor. Özellikle freelance çalışıyor ve evden biraz uzaklaşmak istiyorsanız alın işinizi yanınıza gidin üst katta mesken edinin kendinize. Tıpkı evmiş gibi… Burada her şey Danimarka usulü ve hepsi de oldukça lezzetli, özellikle kahvaltıya fırsat yaratıp kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin ve ev yapımı reçelleri kaşıklamadan asla dönmeyin!

Nostalji Kitap & Kahve

Şu mevsimde kitap okumak için çimenlere uzanmak ne yazık ki mümkün değil. İşte yaslanacak bir ağaç bulamadığımız şu dönemlerde kütüphanesiyle, kahvesiyle, rahat koltuklarıyla, leziz atıştırmalıklarıyla insanı motive edecek mekan arayışına girişilir haliyle… Artık mekan aramaya son çünkü Nostalji Kitap & Kahve bu konsepte sahip nadide mekanlardan biri. Mahzen tadındaki kitaplara göz gezdirirken tüm günü orada geçirmeniz mümkün. Uğrayın mutlaka!

CategoriesSeçkiler

Sen ne düşünüyorsun?