E

Erkek Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Dark Moon ve Kemal’s Dream gibi projelerden tanıdığımız fotoğraf sanatçısı Ahmet Polat, toplumsal cinsiyet hakkında ince bir sorgulama başlatmış ve sonuçları sanatsal bir proje kapsamında gözler önüne sermeye hazırlanıyor…

“The Myth of Men” adlı bu proje erkeklik sosyolojisini ele alıyor ve toplumda erkek olmak kavramlarını irdeliyor. Esasında kendisi “What’s in a Man?” adlı daha büyük bir projenin serçe parmağını oluşturan bir sergi niteliğinde. Projenin asıl kadrosunda ise Ahmet Polat dışında, Lucas De Man ve Rashif El Kaoui de bulunuyor.

Peki bu sergi kapsamında bizi neler bekliyor? Öncelikle sergi Leica Gallery İstanbul sahipliğinde ve 15. İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleşiyor. Ahmet Polat saniyede 2080 piksel ile 750-1000 fotoğraf yakalayan deyimi yerindeyse canavar gibi bir kameraya Leica lensleri ekleyerek oldukça iddialı bir çalışmaya imza atmış. Öyle ki 1 saniyelik bir çekim ile 1 dakikalık bi’ mini film elde etmeyi başarmış. Böylece daha derin etki yaratan hareket ve mimikler ile bizlere sıra dışı bir deneyim sunmayı hedeflemiş.

Sonuç olarak 21. yüzyılda hemen her alanda güç kaybetmeye başlayan erkeklerin sosyolojik durumunu kendi yarattıkları izler ve öz düşünceler ile anlamaya çalışacağız.

Sergi 2 Aralık tarihine kadar Leica Gallery’de devam ediyor olacak. Mümkünse kaçırmayın!

CategoriesKültür Sanat

Sen ne düşünüyorsun?