T

Tibet’in 2500 Yıllık Gençlik İksiri

Yıllardan beri insanoğlunun ortak bir isteği var… Yaşı ilerlese dahi dinç bir bedene ve zihne sahip olmak! Bunun için her gün karşımıza çıkan, sağlıklı olmanın yolları ve yaşlandırmayı geciktirdiği söylenen kozmetik ürünler ile iç içe olduğumuz da bir gerçek! Peki 2500 yıldır Uzakdoğu’da uygulanan ve yaşlanmayı engelleyen,uzun ve sağlıklı bir yaşam deneyimlemeyi sağlayan bir egzersiz serisi olduğunu ve buna günde sadece 10 dakikanızı ayırmanızın yeterli olacağını söylesek?

Asırlardır uygulanmakta olan ve 5 ana hareketten oluşan bu egzersiz, 30’lu yılların başlarına kadar kimse ile paylaşılmasa da 1939 yılında Peter Kelder tarafından ilk defa kaleme alındı ve insanlara bir öğreti olarak sunuldu. Mental sağlığı güçlendiren, metabolizmayı hızlandıran, fiziksel dayanıklılığı arttıran ve en önemlisi vücudun enerjisini arttırarak bedenin genç kalmasını sağlayan bu hareketler her gün yapıldığı takdirde değişimin anahtarı oluyor.

Her gün, sabah kalktığınızda, yüzünüzü yıkamak gibi birkaç dakikanızı bu hareketlere ayırmak, hem güne güzel başlamanızı sağlayacak hem de kendinizi daha fazla anlamınızı destekleyecek. Bu mucizevi “Tibet ritüeli” içerisindeki 5 ana hareket; ilk hafta 3’er tekrar ile başlanarak ve her hafta 2 şer tekrar arttırılarak 21 tekrara kadar devam ediyor. Yani ilk hafta 3’er tekrar, 2. hafta 5’er tekrar, 3. hafta 7’şer tekrar ve 21 tekrara ulaştıktan sonraki hafta yine 3 tekrar olarak başa dönüyor. Haydi hareketlere bir göz atalım!

Adım 1:

Ayakta kollarınızı iki yana açarak, avuç içlerinin yere bakıyor duruma getirin ve saat yönünde dönün. Bu dönüşü yaparken nefesi burundan alıp verin. Dönüşün yarısına kadar nefesi alırken, turun diğer yarısında vererek başladığınız noktaya gelin.

Tekrar sayısı değişse de, dönüşü tamamladığınızda, ayaklarınızı birleştirin, ellerinizi göğsünüze koyun ve ayak parmak uçlarınıza bakarak sakinleşirken, açılan enerji alanının genişlemesine izin verin.

Adım 2:

Yere sırt üstü uzanın. Omuzlarınız yerden kalkmadan, dizleriniz dik olacak şekilde ayaklarınızı kaldırırken çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın. Bacak ve boynunuzu kaldırırken burnunuzdan nefes almayı, indirirken de vermeyi unutmayın.

Bu hareketin dinlenmesini olduğu gibi sırt üstü yatmaya, gözler kapalı bir şekilde birkaç saniye daha devam ederek yapabilirsiniz.

Adım 3:

Vücudunuzu dik tutarak dizlerinizin üzerinde durun. Ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve bedeninizi geriye doğru olabildiği kadar esnetin. Yukarıya doğru kalkerken ise çenenizi göğsünüze değecek şekilde öne doğru getirin.

Bu hareketin dinlenmesini, secde hareketi diye adlandırdığımız hareket içerisinde kolları secde pozisyonunda ileriye doğru uzatarak yapabilirsiniz. Yine bu pozisyonda da burundan nefes alıp vererek dinlenmeyi unutmamalısınız.

Adım 4:

Zemine oturun, bacaklar gergin durumda olsun, ayaklarınızı basen genişliğinde açın. Ellerinizi avuç içleriniz zemine gelecek şekilde, kalçalarınızın her iki yanında yerleştirin. Derin bir nefes alın, sonra göğsünüzü öne doğru açın, dizleriniz ile bir dik açı oluşturacak şekilde, baseninizi olabildiğince yukarı kaldırın. Başınızın olabildiğince arkaya atın. Başlangıç pozisyonuna dönün. Bunu küçüklüğümüzde yaptığımız bank hareketi gibi düşünebilirsiniz.

Bu hareketin dinlenmesi olarak ise lotus pozisyonunda, yani bağdaş yaparak oturun ve bir süre burundan derin nefesler alıp verin.

Adım 5:

Bacaklarınızı uzatılmış ve ayak parmaklarınız içeriye doğru kıvrılmış bir şekilde yere yüzüstü uzanarak başlayın. Elleriniz tam olarak avuç içleriniz yere gelecek şekilde omuzlarınızın altına yerleştirin. Daha sonra sanki tam kalçanızdan bir ip bağlı ve yukarıya çekiliyormuş gibi bedeninizi kaldırın. Nefes alarak gelinen bu pozisyondan göğüs yere teğet geçecek şekilde, ileriye doğru uzanın ve başı olabildiğince arkaya yatırarak nefesinizi boşaltın.

Bu egzersiz hareketinin dinlenmesinde ise yüzüstü yere uzanın ve başınızı önce sağa sonra sola doğru yatırarak, beşer saniye her iki kulak üzerinde de dinlenin.

2500 yıllık sır artık açığa çıktı ve bunu bir ritüel haline getirip sağlıklı kalmak sizin elinizde! Biz başladık bile!

CategoriesSpor

Sen ne düşünüyorsun?