İşte Biz O Gün Tıkanacağız!

Chuck Palahniuk - Choke

“Ağlama bölümü yani birilerinin kolları etrafıma dolanmışken gözyaşlarına ve hıçkırıklara boğulduğum kısım zamanla kolaylaşmaya başladı. Fakat gün geçtikçe, ağlamanın en zor yanı da kendimi durduramıyor oluşum.”

Chuck Palahniuk 231 sayfa boyunca bunu anlatıyor. Tıkanma’yı.

Tıkanma – Choke, lafın gelişi değil; gerçek anlamda hayatın ortasında kalakaldığınız, çaresiz olduğunuz ama bunu kabul etme fikrinden dolayı korkup oyalanmacalara kaçtığınız o anları hatırlatıyor. Hepimizin vardır böyle anları. Sadece yeni kararlar aldığınız günleri düşünün. Neden yeni kararlar aldınız, önceki çaresizliği yok etmek için değil mi?

Kahramanımız Victor tıp lisansını yarıda bırakmış bir seks bağımlısı. Kendisi bir alkolik, bir obez ya da bir sadist de olabilirdi. Değişen pek bir şey olmazdı. Duygular yine kontrol edilemez, hayat gereğinden fazla planlı ve tatsız, amaçsız olmaya devam ederdi. Bağımlılığını kontrol altında tutmak için toplantılara katılan Victor’un 12 aşamalı bir ‘iyileşme’ yolculuğundan geçmesi bekleniyor. Ancak 4. aşamada tıkanıyor. Geçmişiyle ve kendisiyle karşı karşıya gelip yaşadığı her ilişkiyi deftere not etmesi gerekiyor ancak yapamıyor. Bu toplantılar zamanla, seks alışkanlığını pekiştirdiği seanslara dönüşüyor.

Choke

Victor Mancini ve yarı akıllı-uyuşturucu bağımlısı anarşist annesi arasında geçen diyaloglar İsa’dan kanunlara, sevilme ihtiyacından yok oluşa kadar her konuda bir şeyler anlatıyor bizlere. Bir de seks yapmadığı her gün için eve bir kaya parçası getirip en sonunda kaya avcılığına başlayan Denny var, Victor’un arkadaşı.

İnsan hayatının ve tüm dünyanın parsellendiğini, vergilendirildiğini, insanlara macera yaşayacak alan kalmadığını, gerçek mutluluk ve keşiflerin ortadan kaldırıldığını anlatıyor bu roman. Yeraltı edebiyatının yapı taşlarından biri. Tıkandığınız anlarda Palahniuk’ın Victor’a söylettiği cümleleri hatırlayıp bir süre daha nefessiz kalacaksınız.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?