Tıkanma - Chuck Palahniuk

Kitaplara ya da filmlerin bir rengi olduğuna inanırım. Bu kitabın rengi tam olarak; kahverengi.

Yeraltı edebiyatına merak sardığım dönem karşıma çıkan bu kitap, ilk sayfasını açtığım an beni rahatsız etti. Evet, kitap oldukça rahatsız edici, insanı okudukça huzursuz ediyor lakin durum şu ki elinizden de bırakamıyorsunuz. Sürükleyiciliğinden değil, cümlelerin derinliğinden.

Okurken cümlelerin altını çizmeyi çok severim, ama bu kitapta cümleler hikayeden bağımsızlaştırılamıyor. İlk kez bu kadar az cümle çizdiğimi hatırlıyorum, çünkü adam aforizma kasmamış, kitabını yazmış ve hikayeyi bilmeden o cümleler anlamsızlaşıyor. Kitap o kadar gerçek ki insanın sinirlerini bozuyor.

Kitabın filmini de çekmişler, açıkçası izlemeyi düşünmüyorum. Çünkü kitap o kadar güzel ve gerçek ki bunun beyaz perdeye yansıtılabileceğine zerre inanmıyorum, o kısılmışlık, o rahatsız edicilik yazar harici hiçbir yönetmenin elinde can bulamaz.

Sinir bozukluğu demişken, zaten roman: “ Eğer bu kitabı okumak istiyorsanız vazgeçin. Kendinizi kurtarın. Televizyonda mutlaka daha iyi bir şeyler vardır. Burada anlattığım şeyler önce sizi kızdıracak. Sonra her şey daha da kötü olacak..” uyarısıyla başlıyor.

“Dövüş Kulübü” kitabının yazarı Palahniuk’tan rahatsız edici, çarpıcı gerçeklerle dolu, unutulmaz cümlelerle süslenmiş bir kitap isterseniz, işte tam aradığınız yerdesiniz.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?