D

Dünyanın Köklerinde Aylaklık Yapın

Tulum - Meksika

Güney Amerika gezilerini her daim hayal edip bir türlü yola çıkamayan çok kişi var biliyoruz. Uzaklığı sebepli yüksek yol parası ücreti de gidemeyişleri etkileyen etkenlerde başı çekiyordur. Ama elbet bir gün neden olmasın çok isterseniz olabilir bizce. Zihninizde tahayyül edemeyeceğiniz kadar çok eski zamanlarda bilim, sanat, yönetim sistemleri üzerine kafa yormuş medeniyetlerin topraklarından bahsediyoruz bir düşünün! Güney Amerika’ya gitmişken görülmesi gereken yerleri listelesek bu yazıdan çıkışı bulamayız ama bu seferlik Meksika’ya olsun uçuşumuz dedik. Meksika’nın Maya Uygarlığına ait Antik Coba şehrinden bir limana: Tulum’a!

Tulum’un 16. yüzyılda ziyaretçisi olsanız beyaz surlar, parlak mavi ve kırmızı kabartmalar ve duvar resimleri karşınıza çıkacaktı. Bir görebilsek kim bilir bize neler neler anlatacak bu kalıntılar bize çağlar öncesinden ne izlenimler getirirdi düşünsenize ama ne yazık ki bu kalıntıların büyük çoğunluğu zamana yenik düşmüş durumda. Köklü antik geçmişiyle içinizdeki merakı depreştirecek bu bölgenin size sunduğu en önemli şey ise sakinliği, turkuaz renkli denizi ve bembeyaz kumsallarıyla doğası. Bu yıllara dek çok fazla ziyaretçi almayan bu plaj son yıllarda ciddi bir ziyaretçi artışı yaşıyor bizden söylemesi. Ellerinizden kayıp gitmeden planlamalarınızı yapın! Hatta TripAdvisor’a göre önümüzdeki yıllarda yükselişe geçecek lokasyonlar arasında dahi yer alıyor.

Tulum - Meksika
Eller havaya ve dans temalı bir gezi değilse düşlediğiniz buranın sahilinde kendi kişisel tarihinize de dünyanınkine de kafa yormak için fazlasıyla vaktiniz olacak… Esrarengiz uygarlık Maya’nın kurduğu son şehirlerden biri olma özelliğindeki Tulum’da zamanın tüm eskimişliğine rağmen arkeolojik kalıntıları fazlasıyla bulabileceksiniz. Denize karşı konumuyla Maya kalıntı kulesi, El Castillo, Frescoes Tapınağı, Descending God tapınakları burada masalsı zaman yolculuklarına çıkaracak yerlerden bazıları. LabnaHa Eco Park’ta yer alan kutsal mağaralar, sarkıtlardan meydana gelen bir kubbe altındaki yeraltı nehri de seyahatinizi unutulmaz kılacak başka detaylar. Gitmişken Cenote Dos Ojos’ta bulunan ormanın ortasındaki mağaralarda şnorkelle dalma deneyimini de mutlaka yaşamalısınız! Sonuçta bir daha mı geleceğiz dünyaya!

Peki Tulum’da nerde kalabiliriz derseniz de… Öncelikle burada fiyatların ne çok pahalı ne de çok ucuz olduğunu söyleriz size. Dilerseniz sahil kenarında kamp yapabileceğiniz yerler de mevcut, plaj çevresinde konaklayabileceğiniz kulübeler de var. Buralarda fazlasıyla rahat edersiniz ama o kadar da değil biraz daha konfor isterim derseniz de çevrede daha lüks oteller de bulunuyor. Dünyanın kökleriyle iç içe kendi köklerinize de yolculuk yapabileceğiniz, tembeleşerek hayatın içinden geçeceğiniz bu eşsiz bölgeyi mutlaka ziyaret edin!

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?