G

Gezginliğin Yeni Şekli: WorkAway

Dünya’ya açılmak ama seyahatini de ucuza getirmek isteyenlerin hayatına ışık gibi doğan bir sistemden bahsetmek isteriz: WorkAway!

Tıpkı Couchsurfing gibi bir platform aslında burası ama bu platformu hayata geçiren tetikleyici neden gezerek çalışmak isteyen insanların çoğalması ve dünyanın bu yöne evrilmesi… Tek seferliğe mahsus olmak üzere yaklaşık 20-30 euro gibi bir ücret ödeyerek bir profil oluşturmak bu dünyaya katılmaya yetiyor! Karşılığında ise paha biçilmez deneyimlerin kapısını aralıyoruz…

Buyrun öyleyse hemen detaylardan bahsediyoruz…

Nedir, Ne Değildir?

WorkAway gittiğiniz herhangi bir ülkede 1-2-4 ya da 8 hafta gibi sürelerde, seçeceğiniz alanda yeme-içme ve konaklama karşılığı gönüllü olarak hizmette bulunmak anlamına geliyor. E hal böyle olunca tatil maliyeti yarı yarıya düşüyor tabi ki… Konaklama seçenekleri ve öğünler WorkAway yapacağınız yere göre değişiklik gösterse de, günde maksimum 4 saat ve haftada maksimum 5 gün çalışma kuralı sabit.

Her Daldan Çalmak Serbest

WorkAway kanalına girdiğimiz anda iş alanında yer alan hemen her kategoriye rastlıyoruz öncelikle… Tamamen ücretsiz bir iş ve iletişim platformu olan WorkAway’de dünyanın herhangi bir noktasında ilgi alanlarınıza uygun işi seçip gönüllü olarak yerine getirme şansına sahibiz. İngilizce öğretme, organik ekme biçme, bahçe işleri, sanat işleri, web, tasarım, turizm, hayvan ve doğal yaşam koruma ve kurtarma çalışmaları ve daha nice alanda seçim yapabiliriz. Aslında bu tamamen gittiğiniz ülkenin ücra bir köyünde mi, yoksa büyük şehirlerden birinde mi kalmak istediğinize bağlı olarak şekilleniyor. Ama hemen her yerde zevkimize uygun dala konabiliyoruz!

Tatili Ucuza Getirmek Değil, Daha Uzun Gezmek

Dürüst olmak gerekirse WorkAway dediğimiz bu hoş platform her ne kadar hepimizin hayallerine dokunsa da daha çok gezgin hayatı tercih edenlere yönelik bir yaşam tarzı… Evet haklısınız belki de 1 aylık tatilinizin bir bölümünde bunu yapmaya sizlerin de hakkı var ama genel olarak 3-6 ay ya da çok daha uzun süreli olarak yollarda olan ve bütçesini ucu ucuna şekillendiren dostlarımız için düşünülmüş bir proje… Çünkü tatil ve gezi her ne kadar aynı gibi algılansa da birbirinden çok farklı! Tatile çıkarken programınız belli oluyor ve cebinizde evinizin anahtarı ile geziyorsunuz ama gezgin olanların çoğu bir sonraki durağından habersiz hareket ediyor… Yani varsa böyle bir niyetiniz WorkAway size çok iyi gelebilir…

Ektiğimizi Fazlasıyla Biçiyoruz!

Lokal aileler, işletmeler, topluluklar yani kısacası bu platformda yer alan gönüllü olabileceğiniz her nokta duyarlı insanlar tarafından hayata geçirilmiş… Yani bu insanların bize çok da ihtiyacı yok! Onlar esasen bizlere farklı bir deneyimin kapısını aralayıp, yeni şeyler öğretmek niyetindeler. Bahsederken her ne kadar kurumsal dursa da WorkAway kısa sürede dünyanın her noktasında aileler ve arkadaşlar edinmenize olanak sağlayan yegane bir seçenek.

Yaptığımız şeyler bazen göze çok küçük görünse de aslında dünya için büyük bir güzellik yaptığınızı işin içindeyken net şekilde anlayabiliyorsunuz. Hiç imkanı olmayan Afrikalı bir çocuğa İngilizce öğretmek, katledilen palm ormanlarından kurtarılan bir şempanzeye yeniden umut olmak ya da gündüz tarladan topladığınız pirinçleri akşamında pişirip yemek gibi… Kısacası bu aileye katıldığımızda ektiğimizden kat kat fazlasını biçiyor ve güzel sonuçlara hızla ulaşma şansı buluyoruz.

Dünya’ya dokunup onu değiştirmek ve aynı zamanda kendi hayatında fark yaratmak isteyenler için es geçilmemesi gereken güzel bir dünya burası! Öyleyse siz de Gerekeni Yap’ın ve bu ailede yerinizi alın!

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?