H

Hiroşima’ya Gen’in Gözleriyle Bakın

Yalınayak Gen

İnsanlık, 6 Ağustos 1945 tarihinde, o güne kadar hiç yaşamadığı bir trajediye şahit oldu: Amerika Birleşik Devletleri 2. Dünya Savaşı sırasında, Uranyum-235 tipi atom bombasını Hiroşima’ya attı ve bu saldırının sonucunda yaklaşık 140.000 Japon hayatını kaybetti. Hiroşima’da -ve daha sonra Nagasaki’de- hayat emeraleri sona ermişti. Durum o kadar vahim bir boyuttaydı ki toprakta onlarca yıl ot bile bitmeyecekti…

O günlere çocuk gözleriyle şahit olan Keiji Nakazawa, 40 kuşağına mensup bütün Japon çocukları gibi, bu olaydan elbette derinlemesine etkilenmişti. Japonya savaşı kaybetmiş; İmparator aciz duruma düşmüş ve üstüne üstlük, ülkesi iki tane atom bombasından sonra ne yapacağını bilemez hale gelmişti. Nakazawa’nın yazarlık-çizerlik kariyerini incelediğimiz zaman, bu trajedinin etkisini her zaman hissediyoruz. Ustanın, bu ‘hissiyatının’ en net görüldüğü eseri ise kuşkusuz Yalınayak Gen – Hadashi No Gen. Nakazawa, 1973 yılında yayınladığı kitabına, zaman içinde üç farklı hikaye daha ekleyerek, tüm zamanların en çok satan manga çizerlerinden biri oldu.

Canlı bir otobiyografi örneği olan Yalınayak Gen, Hiroşima ‘’kıyametine’’ bugünden şahit olmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Tarih, tekerrürden ibaretse; hem bu eşsiz mangayı okumak, hem de 2012 yılında kaybettiğimiz Nakazawa’yı hatırlamak hepimiz için yol gösterici olabilir.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?