T

The Verge: Bırakın Gelsin, Gel Hele

“Gelecek” kelimesini duyduğunuz zaman aklınıza ne geldiğini düşündünüz mü? Cevap verelim… Çoğumuzun aklına teknolojik olarak oldukça ilerlemiş fakat distopik bir dünya geliyor. Filmler, diziler, kitaplar ve kurguya açık olan çoğu eserde gelecek kötüye daha yakın bir noktada gösteriliyor.

Bunun en güzel örneklerinden birisi hepimizin aşina olduğu Black Mirror. Müthiş bir dizi olmasının yanı sıra sinir bozucu bir tarafı da var. Bir bakıyorsunuz hakikaten kapkaranlık bir dünya, kötü emeller, kötü insanlar; sonra bir bakıyorsunuz düzenli, doğayla iç içe, iyileştirmeye yönelik, teknolojik bir dünya, ama orada da sistem bireyleri hapsetmiş. Genel olarak bilim-kurgu filmler ve kitaplar hep bir cyberpunk veya post apokaliptik bir temada işleniyor. Hatta oyun bile çıkıyor bu sene Cyberpunk 2077 isminde. Distopyadan kurtuluş yok kısacası.

Biz geleceğe doğru koşar adım ilerlerken, The Verge biraz daha farklı bir adım atarak, “Better Worlds” isminde optimist bir animasyon serisi hazırlamaya başlamış. 10 farklı bilim kurgu hikayesini bizlere sunacak olan bu dizinin mottosu “Neden her yerde gelecek çok karanlık? Bu böyle gitmez, biz bunu değiştiririz!” şeklinde! Yani geleceği korku ve endişe yerine daha olumlu kavramlarla inşa etmek için kolları sıvamışlar diyebiliriz.

Aslında bugünün teknolojik gelişmeleri ve genel yapısı, bir zamanlar birilerinin aklından geçen düşüncelerdi. Kesinlikle her şey dört dörtlük olmalı gibi bir iddiamız yok, iyiliğin yanında kötülük de olacaktır mutlaka ama geleceği de bu kadar karartmayalım gözümüzde, nasıl gelecekse gelsin! Better Worlds eğer sizlerin de merakını uyandırmayı başardıysa 14 Ocak’ta keyifle izlemeye başlayabilirsiniz. Ön video da bi’ göz atın tabii…

CategoriesDizi İzle

Sen ne düşünüyorsun?