2

2018’de Listeleri Sallayan 5 Oyun

Hazır senenin son günlerine yaklaşıyoruz, bari 2018’i güzellikleriyle hatırlayalım… Aklınızda nasıl bir güzellik var bilemeyeceğiz şimdi ama bizim bahsettiğimiz mevzu oyunlar! 2018’e istediğimiz kadar laf söylemekte tabii ki de serbestiz ama oyun konusunda da hakkını teslim etmek gerekir zira çok bereketli bir seneyi geride bırakıyoruz. Eğer henüz göz atmadıklarınız varsa senenin son günlerini bir çırpıda geçirmenizi sağlayacak en sağlam 5 oyuna bakalım öyleyse!

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty ne kadar oyuncular tarafından senelerdir en çok tercih edilen oyun serilerinden biri olsa da her zaman eleştiriliyordu, bunun sebebi de genelde oyunun her versiyonunun birbirine epey benzemesiydi. Bu sebeple Black Ops 4’te hiç aklımıza gelmeyen bir yenilik yaparak “Battle Royale” yani çoklu hayatta kalma modu ile karşımıza çıktılar ve ortalığı salladı! Özellikle PUBG’ye bayağı sağlam bir darbe oldu bu mod çünkü BO4, birçok alanda kesinlikle daha üstün geliyor. Zaten yakınılan şey tekdüzelik olunca, hele hayatta kalma oyunları bu kadar revaçtayken, seri belki de olabilecek en iyi şekilde kendini yeniledi.

Spider-Man

Spider-Man karakterinin belki de en sıkıntılı olduğu alan senelerdir oyundu. Gerek çizgi dizileri, gerekse filmleri (eh işte?) ile süper kahramanlar arasında en öne çıkanlar arasında olan Spider-Man ile doya doya New York sokaklarında gezebileceğimiz, tadını tam anlamıyla çıkarabildiğimiz bir oyunu senelerdir bekliyorduk… Nihayet 2018 bize Spider-Man’i getirdi! PS4’e özel olarak çıkarak en başta bazılarımızı biraz üzse de Spidey sevdasına düştük yollara. Hatta o kadar düştük ki bu sevdaya oyun ilk üç gününde 3.3 milyon adet sattı!

Red Dead Redemption 2

1899’un dünyasını acayip derecede detaylı bir açık dünya haritasına taşıyan Red Dead Redemption 2, senenin kesinlikle en iyi oyunlarından biri! Hatta bayağı büyük bir kısma göre de en iyisi. Vahşi batının özel havasını iliklerimize kadar hissettirmeyi başarıyor, görevler bittikten sonra tozlanmaya bırakılmaya da izin vermiyor. Zaten aşağı yukarı 35 saat süren oyun süresi bittikten sonra da ister vampir avlayabiliyorsunuz, ister cinayet çözebiliyorsunuz. 2010’da çıkan ilk oyunundan sonra kesinlikle beklediğimize değdi!

Detroit: Become Human

Çok da uzak olmayan bir gelecek… 2038 senesindeyiz. Biz insanlar için biraz distopik, sahneden düşüp erik dalı oynayan robotlarımız için ise tam bir ütopya… Yani, herhalde. Zira Detroit: Become Human’da, robotlar insan hayatına iyice entegre olmuş ve her evde uşak olarak hizmet etmeye başlamışlar ama canlarına tak etmiş! Yani, ufak bir matematikle, robotların bu kadar hayatımıza girmesi için en az 5 sene lazım desek, 15 senede de isyan edilmez hemen sanki… Bu sabırsız arkadaşların “insani haklarını” kovaladığı ve uğruna epey ileri gittiği oyunumuz 2 milyon kopya satıp ortalama 8/10 civarı puanlar, bizden de sağlam bir not alarak listemizdeki yerine kuruluyor!

God of War

Yani, çok bir şey söylemeye gerek var mı bilemedik… Enlerin enini sona sakladık. Daha önce tam anlamıyla yürüyen bir kor olan ve öfkesini umarsızca etrafa yayar şekilde gördüğümüz Kratos’u ilk kez kaybedecek bir şeyi varken görüyoruz. Oğlu Atreus’a babalık ederken daha önce görmediğimiz şekilde daha aklı başında ve olgun davranan ama gücünden, kuvvetinden asla bir şey kaybetmeyen “Savaş Tanrımız” Kratos, gelişiyle listelere de vurdu darbesini! İlk ayında tam 5 milyon kopya sattı ve neredeyse 10 üzeri 9’dan aşağı eleştiri notu almadı!

CategoriesOyunlar

Sen ne düşünüyorsun?