Y

Yogayı Aydınlığa Kavuşturuyoruz!

Günümüzün belki de en popüler ve popüler olmaya devam eden aktivitesi: Yoga! Kendisi her geçen gün daha fazla takipçiyi kendine çekerken, yoga merkezlerine de hemen her köşede rastlamaya başladık bile… Yine de, pek çok insan yogadan faydalanırken, bazı ön yargılar ve yoga hakkında oluşan yanlış düşüncelerden dolayı hala yogaya mesafeli yaklaşan sayısız insan var. Yoga fiziksel bir aktivitenin ötesinde bir uygulama olsa da biraz daha derine indiğinizde, basit bir gerçeği keşfedersiniz; yoga herkes içindir.

Aşağıda yoga ve pratiği hakkında bilinen en popüler mitler ve ön yargıları sizler için sıraladık! Eğer bir yogi iseniz, belki de yogaya başlamadan önce siz de bu ön yargılara sahiptiniz ama şimdi hepsinin bir efsaneden ibaret olduğunu keşfedeceksiniz…

Efsane 1: Yoga Esnemekten İbarettir

Yoga ilk bakışta basit bir açma germe egzersizi gibi görünebilir. Çoğu insanın esnetme ile ilişkilendirdiği yoga pozları ya da “asana”ları, gerçekte çok derin bir felsefe, bilim ve yaşam tarzının küçük bir kısmını oluşturur. Yoga kelimesi, beden, zihin, ruh, nefes ve çevre birliği anlamına gelir.

Öte yandan yoga çok güçlendirici ve dayanıklılığı arttırıcı bir egzersizdir. Birçoğumuz, kısa süre önce yoga yapmaya başlayan arkadaşımızın kollarının üzerinde nasıl öyle dengede durabildiğine şaşırırız.

Efsane 2: Yoga Sadece Kadınlar İçin

Yoganın kadınlar arasında erkeklerden daha popüler olduğu hiç şüphesiz. Çoğu yoga sınıfında erkek katılımcılardan çok daha fazla kadın var. Ancak, bu her zaman böyle değildi. Eski arşivlere göre yoga geleneksel olarak sadece antik Hindistan’daki erkekler tarafından uygulanırdı. Ancak Batı’ya gelişiyle kadınların büyük ilgisiyle karşılaştı. Ne olursa olsun, yoga cinsiyete özgü bir etkinlik değildir. Hem erkekler hem de kadınlar sıradan bir yoga pratiğinden yararlanabilir ve faydalanabilir.

Efsane 3: Yoga Yapmak İçin Esnek Olmalısınız

Pek çok potansiyel yogi, yogayla ilgili araştırma yaptığında Instagram’da gördüğü çok esnek ve fit yogi görüntülerinden haklı olarak korkar. Aslında buzdağının görünmeyen bir kısmı var; o yogi o noktaya gelene kadar kim bilir ne kadar çalıştı. İlk başta o da esnek ve güçlü değildi, tabi o zaman kendi fotoğraflarını paylaşmıyordu muhtemelen. Gerçekte, esnek ve fit olmayı, ihtiyaçlar olarak değil, yoganın bize kazandırdığı özellikler olarak tanımlayabiliriz.

Yoga pozlarının gücü, esnekliği ve dengeyi sağlayabileceği doğru olsa da, bu yeteneklere ve özelliklere sahip olmadan yoga yapabilir ve yine de tüm harika zihin ve beden faydalarını elde edebilirsiniz. Yoga her beden içindir. Uzun ya da kısa, kalın ya da ince, genç ya da yaşlı, siz yogaya uyum sağlamak zorunda değilsiniz, yoga size uyum sağlar.

Efsane 5: Yoga Bir Din

Eski Hint kökleri ve Hinduizm ile bağları nedeniyle, yoga genellikle bir din olarak görülür. Ancak, aslında daha çok bir bilim gibidir (Hindistan’da, yoga genellikle kendini gerçekleştirme bilimi olarak düşünülür). Bu şekilde, yoga pratiği, hem kendi özneniz hem de deneyinizin nesnesi olduğunuz bir laboratuvara benzetilir; bunun amacı, kendi iç potansiyelinizi ve içinizdeki kutsallığı uyandırmaktır.

Yoga dış ibadetle ilgili değildir; yoga iç keşif hakkındadır, kendini tanımanın bir yoludur.

Efsane 6: Yoga Çok Kolay

Yogaya tamamen fiziksel bir mercekle bakanlar, yoganın fazla yumuşak ve kolay bir egzersiz olduğunu da düşünebilirler. Modern fitness kültüründe yaygın olan “acı yoksa kazanç yok” düşüncesi yogada pek geçerli değil. Yoga’nın Yedi Ruhsal Yasası’nda bahsedildiği gibi yogada daha fazlasını başarmak için daha az çaba göstermeye odaklanabilinirken, bu yoga’nın kolay veya pasif olduğu anlamına gelmez.

Yoga pratiği sırasında gerekli olan zihin-beden koordinasyonu, diğer birçok egzersiz türünden farklıdır, çünkü tüm dikkatiniz her harekette devreye girer ve mevcuttur. Televizyon izlerken koşu bandında koşmaktan farklı olarak yoga, varlığınızın her yönüyle ilgilenir ve bu, yüzeyde görünenden daha zorlayıcıdır.

Öte yandan günlük hayatında düzenli fitness’a giden birinin ilk defa katıldığı başlangıç seviyesi yoga dersinden kan ter içinde çıktığını da görmeniz mümkündür.

Efsane 7: Yoga Çok Zor

Diğer bir pencereden bakan kişiler ise yoganın çok zor olduğunu düşünebilirler. Bedeninin söylenen pozlara giremediğini gören birçok kişi, yogadan vazgeçip sayısız faydalarından mahrum kalacaktır. Bazı yoga pozları göz korkutucu görünebilir, ancak pratikle ilgili güzel olan şey, bulunduğunuz yerde sizinle buluşmasıdır. Dolayısıyla kendinizi yoga pozuna zorlamamalısınız – pozu, bugün bulunduğunuz yere vücudunuza uyacak şekilde uyarlayabilirsiniz.

Verilen herhangi bir poz için her zaman alternatifler vardır. Yoga, vücudunuzun konfor ve rahatsızlık sinyallerini dinlemenizi ve sizin için en iyi hissi veren pozları seçmenizi teşvik eder. Daha sonra, pratikte kendinizle daha rahat hale geldikçe, daha zorlayıcı pozları keşfedebilirsiniz.

CategoriesSpor

Sen ne düşünüyorsun?